20% e britanikëve nuk kanë aftësi digjitale, as sa për ta ngarkuar një CV online – Lajmi.net
20% e britanikëve nuk kanë aftësi digjitale, as sa për ta ngarkuar një CV online
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 23:17, 12 May 2018
Rreth 20% e njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar nuk kanë aftësi themelore digjitale, të tilla si dërgimi i një e-maili, ngarkimi i një CV-je apo blerja në internet, thuhet në raport.

Studimi zbuloi se ata që janë të papunë kanë pothuajse tre herë më shumë gjasa të kenë paaftësi themelore digjitale si pjesa tjetër e popullsisë, ndërsa ata që mund të përdorin kompjuterin me sukses ka të ngjarë të fitojnë 13,000 funta më shumë se një në dhjetë të punësuarve e popullsisë së moshës që nuk munden të përdorin mjetet digjitale.

Aftësitë themelore digjitale klasifikohen në ato si aftësia për të hulumtuar informacionin në internet, për të komunikuar me të tjerët, për të kryer transaksione të tilla si banking në internet ose blerja, zgjidhja e problemeve dhe krijimi i përmbajtjes.

Raporti, nga Lloyds Bank, zbuloi se një e katërta e personave me aftësi të kufizuara – që arrijnë 3.5 milionë në mbarë Britaninë – janë jashtë linje (offline) dhe kanë katër herë më shumë gjasa që të jenë kështu se pjesa tjetër e Britanisë së Madhe.

Një total prej 28 përqind e atyre që janë mbi moshën 60 nuk përdorin internetin, ndërsa 700,000 11 deri 18 vjeçar nuk kanë qasje në internet në shtëpi nga një kompjuter ose tabletë.

Përveç përfitimet ekonomike, raporti zbuloi se njerëzit thonë se ndihen më pak të vetmuar për shkak të digjitalit dhe për një në tre persona të moshës mbi 60 vjeç, aftësitë digjitale i ndihmojnë ata të menaxhojnë dhe përmirësojnë shëndetin e tyre.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO