16-vjeçari hakon sistemin shkollor dhe ndryshon notat – Lajmi.net
16-vjeçari hakon sistemin shkollor dhe ndryshon notat
Autori: Lajmi.net ArgëtimFun 15:07, 14 May 2018
Një adoleshent 16 vjeçar thuhet se ka sulmuar mësuesit në Kaliforni të SHBA me një sulm kibernetik duke përdorur fjalëkalimet e tyre.

Me këto, ai sulmoi sistemin shkollor për të ndryshuar notat e tij, si dhe ato të shokëve të klasës. Kjo është transmetuar nga kanalet televizive amerikane KTVU dhe ABC7.

Për këtë ai me sa duket ndërtoi maskën e identifikimit të sistemit shkollor dhe e dërgoi atë me e-mail tek mësuesi. Të paktën një mësues me sa duket ra për përpjekje phishing dhe aksidentalisht kalonte në fjalëkalimin e tij . Për të mbuluar gjurmët e tij, adoleshenti ndryshoi jo vetëm shënimet e tij, por edhe ato të 10 deri 15 shokëve të klasës. Ai jo vetëm që ngriti notat, por me sa duket i uli ato edhe në disa raste.

Sulmuesi u hetua relativisht shpejt. Hetuesit duhej vetëm të merrnin vendndodhjen për adresën IP që ishte prapa internetit të rreme të shkollës. Studenti nuk tregoi keqardhje. “Ishte sikur vjedhja e ëmbëlsirave nga një foshnje,” tha ai në një intervistë televizive. Ai u pezullua nga shkolla dhe thuhet se akuzohet për 14. Ndëshkimi është ende i paqartë.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO