14 kompanitë që dominojnë në industrinë e makinave në botë (Foto) – Lajmi.net
14 kompanitë që dominojnë në industrinë e makinave në botë (Foto)
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 12:11, 19 February 2018
Makina tanimë nuk është një luks, po është një nevojë e pothuajse secilit njeri në botë.

Industria e veturave ka përjetuar një rritje të pabesueshme gjatë dy viteve të fundit.  Vetëm në SHBA, më shumë se 30 marka të veturave konkurrojnë për më shumë se 17 milionë makina dhe kamionë që shiten çdo vit.

Në mbarë botën ka edhe më shumë marka që shesin gjithçka nga makinat e vogla ekonomike deri tek ekzotikët milionë dollarëshe.

Por industria e shumë konsoliduar-një pjesë e vogël e korporatave të mëdha kanë pothuajse të gjitha markat kryesore të makinave në botë.

Kjo grafik nuk përfshin çdo kompani të veturave dhe çdo marke. Në vend të kësaj, është menduar të paraqiten vizualisht sasitë e ndikimit dhe fuqisë në treg. Si rezultat, emra të njohur si McLauren,Mazda, Subaru dhe Tesla, nuk janë përfshirë, sepse nuk i përkasin një konglomerati të madh makinash.

Ferrari nuk duhet sepse është nxjerrë nga FC dhe lundroi në bursën e Nju-Jorkut.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO