13 arsye pse duhet të bëni seks çdo ditë – Lajmi.net
13 arsye pse duhet të bëni seks çdo ditë
Autori: Lajmi.net LifestyleLoveSex 21:34, 14 April 2017
Mbron lëkurën dhe trurin, stimulon prodhimin e molekulave hormoneve që mbrojnë organizmin tonë, ndihmon të ruajë linjat dhe redukton rrezikun e sëmundjeve dhe të kancerit.

Janë vetëm disa nga përfitimet që vijnë nga një aktivitet i shëndetshëm dhe i rregullt seksual, të provuara dhe verifikuara a nga studime të shumta shkencore.

1.Super-truri

Organizmi shton fluksin e gjakut drejt pjesëve të ndryshme të trurit. Sipas disa studimeve efekti i i tij i përfitimit, është më i mirë se zgjidhja e fjalëkryqit dhe i puzzle-s.

2.Ju mban të rinj

Aktiviteti seksual stimulon prodhimin e Dheas, një hormon i prodhuar nga gjendra e veshkave që ndihmon të mbajë trupin të ri.

3.Lehtëson gjatë ciklit

Një studim i Universitetit amerikan të Columbias dhe Stanford, ka treguar që seksi sjell një lehtësim te gratë në periudhën e ciklit menstrual. Shtrëngimet muskulore të provokuara nga organizmi, stimulojnë fibrat e mitrës. Me pak fjalë: sa më shumë marrëdhënie, periudha më të rregullta.

4.Qetëson dhimbjet kronike

Çlirimi i hormoneve gjatë seksit, lidhet me lehtësimin e dhimbjeve. Një studim i “Southern Illinois University”, ka treguar që gjatë aktit seksual, dhimbja kronike nga pjesë të ndryshme të trupit, përfshirë dhe dhimbjen e kokës, nis të reduktohet ndjeshëm.

5.Mbron lëkurën

Një kërkim i “Ëashington Institute of Dermatologic Laser Surgery”, pohon që një aktivitet i rregullt seksual, stimulon qarkullimin e gjakut dhe neutralizon efektet e dëmshme të stresit ne epidermë.

6.Aktivizon mbrojtjen

Një studim i Universitetit të Indianës në SHBA, ka treguar përfitimet e të bërit seks në mëngjes: stimulon sistemin imunitar, duke garantuar mbrojtje nga agjentët patogjenë gjatë gjithë ditës. Më mirë se një kafe.

7.Presioni nën kontroll

Mbajtja në “stërvitje” e organeve seksuale, ndihmon për të ruajtur në mënyrë konstante presionin e gjakut.

8.Meshkujt më besnikë

Seksi stimulon prodhimin e oksitocinës, hormoni i ashtuquajtur i dashurisë, që arrin në nivele jashtëzakonisht të larta te meshkujt. Që do të thotë: sa më shumë seks, aq më besnikë meshkujt.

9.Lufton kancerin në prostatë

Një aktivitet i shëndetshëm seksual dhe ejakulacion nga ana e meshkujve, ul ndjeshëm rrezikun e formimit të kancerit në prostatë. Një studim ka treguar që subjektet që kanë pasur të paktën 20 partnerë seksualë në jetën e tyre, kanë 28% të mundësi më pak për t’u prekur.

10.Stop të ftohtit

Të bësh seks, parandalon të ftohtët dhe simptomat e gripit. Kjo, sepse ngrihet niveli i hemoglobinës A, një molekulë-mburojë që mbron në mënyrë efikase nga infeksionet.

11.Gjithnjë në formë

Aktiviteti seksual është një ushtrim i shkëlqyer fizik, sepse konsumon rreth 4 kalori në minutë për meshkujt dhe 3 për gratë.

12.Më të forta e të sigurta

Një studim amerikan ka zbuluar që rreth 4 orë pas orgazmës, një grua fiton më shumë siguri në vetvete dhe një empati të madhe drejt së ardhmes.

13.Mbron zemrën

Sipas studimeve të ndryshme, për meshkujt që bëjnë seks në mënyrë të rregullt, rreziku i zhvillimit të sëmundjeve dhe shqetësimeve kardiovaskulare, reduktohet në 45%.

Fjalët kyçe: 13 arsye, seks

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush