10 superfuqitë që i kanë vetëm foshnjat (Foto) – Lajmi.net
10 superfuqitë që i kanë vetëm foshnjat (Foto)
Autori: Lajmi.net FamiljaLifestyle 0:01, 28 July 2017
Për të kuptuar se sa bebet janë mahnitëse, vetëm duhet t'i shohësh ato.

Ne jemi të sigurtë së këto krijesa të vogla janë krijesa fantastike. Këtu janë disa fakte që e konfirmojnë këtë.

10. Bebet nuk qajnë
“Çfarë do të thotë?”, Ju do të thoni. “Kjo është e vetmja gjë që ata bëjnë.” Por kjo nuk është kështu.
Në të vërtetë, fëmijët fërshëllejnë dhe vërtiten, por thjesht nuk qajnë. Kanalet e tyre të lotit janë të mbyllura, kështu që ata nuk janë në gjendje të prodhojnë lot.

9. Ata ndihen për mrekulli nën ujë
Kjo quhet një refleks zhytës. Zhduket kur foshnjat janë rreth gjashtë muajsh.
Kur një fëmijë është i zhytur në ujë, ai mban frymën e tij natyrale dhe gjymtyrët e tij fillojnë të bëjnë lëvizje noti.

8. Ata kur gëlltiësin mund të marrin frymë njëkohësisht.

7. Nëse është e nevojshme, foshnjat mund të teshtin vazhdimisht.

6. Ata bien lehtë në gjumë.


5. Ata kanë një theks të natyrshëm.
Shkencëtarët kanë zbuluar se foshnjat qajnë me një theks kombëtar. Ata e marrin atë në bark duke dëgjuar zërin e nënës së tyre.


4. Të sapolindurit dinë të zvarriten.


3. Bebet janë shumë fleksibël


2. Hairstyle e tyre mund të ndryshojë në mënyrë drastike.


1. Fëmija mund të trefishojë peshën e saj dhe të mos marrë yndyrë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO