10 arsye të vlefshme pse duhet të hani presh – Lajmi.net
10 arsye të vlefshme pse duhet të hani presh
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 13:02, 23 December 2017
Në një familje me hudhrat dhe qepët, preshi spikat jo vetëm prej aromës së tyre, por edhe prej vetive ushqyese që ka.

Ndonëse jo aq të përdorur sa qepët dhe hudhrat, preshat kanë veti befasuese ushqyese dhe kuruese.

Më poshtë gjeni 10 arsye me vlerë se pse nuk duhet ta ndani preshin nga kuzhina:

-Janë të pasur me minerale

-Janë lehtësisht të tretshëm

-Rindërtojnë florën bakteriale të aparatit tretës

-Rimineralizojnë trupin në rast mungese

-Pastrojnë trupin

-Janë laksativë

-Pastrojnë dhe lubrifikojnë muret e aparatit tretës

-Kanë veti diuretike dhe antiseptike

-Është një aleat shumë i mirë për sistemin kardiovaskular

-Shkatërron kolesterolin e dëmshëm. /noa.al

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO